Groenpeil

Wyck in Maastricht

Buurt in wijk Wijk 00 Centrum, gemeente Maastricht, postcodegebied 6221. 5.650 inwoners in 3.621 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 2.256 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 65,3% label A of B; in de hele gemeente is dat 54,7%.

Woningen
3.621
CBS 2025
Inwoners
5.650
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 406.000
CBS 2025, gemeente € 313.000
Koopwoningen
30,0%
CBS 2025
Label A of B
65,3%
EP-Online, 2.256 gelabeld
Dekking energielabels
62,3%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Wyck
Labelverdeling Wyck
LabelAandeelWoningen
A+++0,0%1
A++0,7%16
A+9,4%211
A37,3%842
B17,9%404
C16,7%377
D6,8%154
E4,8%108
F2,5%56
G3,9%87
Totaal gelabeld100%2.256
Ter vergelijking: gemeente Maastricht
Ter vergelijking: gemeente Maastricht
LabelAandeelWoningen
A++++0,4%201
A+++3,0%1.394
A++1,5%681
A+4,3%1.994
A28,1%12.979
B17,4%8.052
C22,6%10.457
D9,7%4.484
E6,2%2.869
F3,6%1.656
G3,2%1.484
Totaal gelabeld100%46.251
Energielabels Wyck vergeleken met Maastricht
LabelStavenWyckMaastricht
A++++0,0%0,4%
A+++0,0%3,0%
A++0,7%1,5%
A+9,4%4,3%
A37,3%28,1%
B17,9%17,4%
C16,7%22,6%
D6,8%9,7%
E4,8%6,2%
F2,5%3,6%
G3,9%3,2%

Wyck Maastricht

Deze verdeling gaat over de 62,3% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Wyck vergeleken met Maastricht
BouwperiodeStavenWyckMaastricht
vóór 194536,0%20,0%
1945–19640,8%19,3%
1965–19740,0%14,0%
1975–199110,7%22,4%
1992–200543,4%10,1%
2006–20147,6%5,6%
2015 en later1,5%8,6%

Wyck Maastricht

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Bouwbesluit en EPC

Grootste groep in deze buurt: 43,4% van de gelabelde woningen is gebouwd 1992–2005.

Met het Bouwbesluit (1992) en de energieprestatiecoëfficiënt (1995) werd de energieprestatie van nieuwbouw voor het eerst berekend en getoetst. Het verschil met de periode ervoor is groot: landelijk heeft 91% van deze woningen label A of B, en label A alleen al is goed voor 53%. Winst zit hier meestal niet meer in de schil, maar in de installatie en in zonnepanelen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Wyck vergeleken met Maastricht
WoningtypeStavenWyckMaastricht
Vrijstaand0,0%2,8%
Twee-onder-een-kap0,2%9,2%
Hoekwoning0,4%6,7%
Tussenwoning5,7%23,1%
Appartement92,6%57,8%
Onbekend type1,0%0,6%

Wyck Maastricht

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
1,0%
CBS 2024
Installaties
29
0,8 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 23,2 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
202 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
28
136 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Wijk 00 Centrum

Alle buurten in Maastricht

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.