Groenpeil

Binnenstad-Zuid in Zwolle

Buurt in wijk Wijk 10 Binnenstad, gemeente Zwolle, postcodegebied 8011. 2.370 inwoners in 1.582 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 1.070 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 56,0% label A of B; in de hele gemeente is dat 69,6%.

Woningen
1.582
CBS 2025
Inwoners
2.370
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 369.000
CBS 2025, gemeente € 375.000
Koopwoningen
26,0%
CBS 2025
Label A of B
56,0%
EP-Online, 1.070 gelabeld
Dekking energielabels
67,6%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Binnenstad-Zuid
Labelverdeling Binnenstad-Zuid
LabelAandeelWoningen
A+++1,6%17
A++1,7%18
A+2,8%30
A35,2%377
B14,7%157
C20,5%219
D7,9%84
E6,4%69
F4,0%43
G5,2%56
Totaal gelabeld100%1.070
Ter vergelijking: gemeente Zwolle
Ter vergelijking: gemeente Zwolle
LabelAandeelWoningen
A++++3,0%1.259
A+++3,5%1.499
A++2,0%831
A+5,1%2.176
A38,3%16.293
B17,7%7.544
C17,7%7.519
D5,7%2.415
E3,6%1.520
F1,8%784
G1,6%672
Totaal gelabeld100%42.512
Energielabels Binnenstad-Zuid vergeleken met Zwolle
LabelStavenBinnenstad-ZuidZwolle
A++++0,0%3,0%
A+++1,6%3,5%
A++1,7%2,0%
A+2,8%5,1%
A35,2%38,3%
B14,7%17,7%
C20,5%17,7%
D7,9%5,7%
E6,4%3,6%
F4,0%1,8%
G5,2%1,6%

Binnenstad-Zuid Zwolle

Deze verdeling gaat over de 67,6% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Binnenstad-Zuid vergeleken met Zwolle
BouwperiodeStavenBinnenstad-ZuidZwolle
vóór 194552,1%12,9%
1945–19643,7%10,3%
1965–19741,5%12,8%
1975–199118,5%23,1%
1992–20059,4%17,2%
2006–20146,9%11,7%
2015 en later7,9%12,1%

Binnenstad-Zuid Zwolle

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 52,1% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Binnenstad-Zuid vergeleken met Zwolle
WoningtypeStavenBinnenstad-ZuidZwolle
Vrijstaand0,6%4,7%
Twee-onder-een-kap1,4%12,7%
Hoekwoning1,7%6,8%
Tussenwoning7,6%33,9%
Appartement88,7%41,8%
Onbekend type0,1%0,2%

Binnenstad-Zuid Zwolle

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
6,0%
CBS 2024
Installaties
78
4,9 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 43,0 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
151 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
13
52 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Wijk 10 Binnenstad

Alle buurten in Zwolle

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.