Groenpeil

De Kraats/Nergena in Ede

Buurt in wijk Bennekom, gemeente Ede, postcodegebied 6721. 835 inwoners in 284 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 88 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 35,2% label A of B; in de hele gemeente is dat 66,1%.

Woningen
284
CBS 2025
Inwoners
835
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 705.000
CBS 2025, gemeente € 438.000
Koopwoningen
81,0%
CBS 2025
Label A of B
35,2%
EP-Online, 88 gelabeld
Dekking energielabels
31,0%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling De Kraats/Nergena
Labelverdeling De Kraats/Nergena
LabelAandeelWoningen
A++++3,4%3
A+++6,8%6
A++1,1%1
A+2,3%2
A13,6%12
B8,0%7
C21,6%19
D13,6%12
E9,1%8
F5,7%5
G14,8%13
Totaal gelabeld100%88
Ter vergelijking: gemeente Ede
Ter vergelijking: gemeente Ede
LabelAandeelWoningen
A++++0,5%167
A+++3,5%1.247
A++4,6%1.619
A+6,0%2.111
A35,5%12.530
B16,0%5.664
C20,2%7.127
D6,1%2.140
E3,5%1.230
F1,9%656
G2,3%828
Totaal gelabeld100%35.319
Energielabels De Kraats/Nergena vergeleken met Ede
LabelStavenDe Kraats/NergenaEde
A++++3,4%0,5%
A+++6,8%3,5%
A++1,1%4,6%
A+2,3%6,0%
A13,6%35,5%
B8,0%16,0%
C21,6%20,2%
D13,6%6,1%
E9,1%3,5%
F5,7%1,9%
G14,8%2,3%

De Kraats/Nergena Ede

Deze verdeling gaat over de 31,0% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes De Kraats/Nergena vergeleken met Ede
BouwperiodeStavenDe Kraats/NergenaEde
vóór 194542,0%7,3%
1945–196413,6%12,0%
1965–19748,0%16,6%
1975–199113,6%20,9%
1992–20055,7%14,6%
2006–20146,8%11,6%
2015 en later10,2%17,0%

De Kraats/Nergena Ede

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 42,0% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes De Kraats/Nergena vergeleken met Ede
WoningtypeStavenDe Kraats/NergenaEde
Vrijstaand78,4%12,7%
Twee-onder-een-kap18,2%16,3%
Hoekwoning2,3%5,8%
Tussenwoning0,0%25,2%
Appartement1,1%37,3%
Onbekend type0,0%2,7%

De Kraats/Nergena Ede

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
51,0%
CBS 2024
Installaties
93
32,7 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 36,4 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
631 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
1
2 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Bennekom

Alle buurten in Ede

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.