Groenpeil

Gorredijk-Centrum in Opsterland

Buurt in wijk Gorredijk, gemeente Opsterland, postcodegebied 8401. 1.360 inwoners in 810 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 587 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 43,1% label A of B; in de hele gemeente is dat 52,4%.

Woningen
810
CBS 2025
Inwoners
1.360
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 257.000
CBS 2025, gemeente € 347.000
Koopwoningen
55,0%
CBS 2025
Label A of B
43,1%
EP-Online, 587 gelabeld
Dekking energielabels
72,5%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Gorredijk-Centrum
Labelverdeling Gorredijk-Centrum
LabelAandeelWoningen
A++++0,3%2
A+++0,2%1
A++0,3%2
A+1,0%6
A32,4%190
B8,9%52
C19,1%112
D8,7%51
E6,1%36
F9,4%55
G13,6%80
Totaal gelabeld100%587
Ter vergelijking: gemeente Opsterland
Ter vergelijking: gemeente Opsterland
LabelAandeelWoningen
A++++1,5%114
A+++3,5%268
A++1,4%108
A+2,7%201
A27,3%2.063
B15,9%1.203
C24,9%1.877
D7,7%585
E4,1%311
F4,4%333
G6,5%487
Totaal gelabeld100%7.550
Energielabels Gorredijk-Centrum vergeleken met Opsterland
LabelStavenGorredijk-CentrumOpsterland
A++++0,3%1,5%
A+++0,2%3,5%
A++0,3%1,4%
A+1,0%2,7%
A32,4%27,3%
B8,9%15,9%
C19,1%24,9%
D8,7%7,7%
E6,1%4,1%
F9,4%4,4%
G13,6%6,5%

Gorredijk-Centrum Opsterland

Deze verdeling gaat over de 72,5% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Gorredijk-Centrum vergeleken met Opsterland
BouwperiodeStavenGorredijk-CentrumOpsterland
vóór 194531,9%16,7%
1945–196420,3%13,4%
1965–19740,9%16,6%
1975–199113,6%22,4%
1992–200510,6%14,1%
2006–201414,0%11,4%
2015 en later8,9%5,4%

Gorredijk-Centrum Opsterland

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 31,9% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Gorredijk-Centrum vergeleken met Opsterland
WoningtypeStavenGorredijk-CentrumOpsterland
Vrijstaand24,2%38,0%
Twee-onder-een-kap22,0%28,4%
Hoekwoning2,4%4,6%
Tussenwoning11,9%13,7%
Appartement39,5%15,2%
Onbekend type0,0%0,1%

Gorredijk-Centrum Opsterland

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
24,0%
CBS 2024
Installaties
163
20,1 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 47,5 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
772 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
7
14 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Gorredijk

Alle buurten in Opsterland

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.