Groenpeil

Gorredijk-IJ buurt in Opsterland

Buurt in wijk Gorredijk, gemeente Opsterland, postcodegebied 8401. 1.620 inwoners in 792 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 461 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 52,3% label A of B; in de hele gemeente is dat 52,4%.

Woningen
792
CBS 2025
Inwoners
1.620
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 244.000
CBS 2025, gemeente € 347.000
Koopwoningen
60,0%
CBS 2025
Label A of B
52,3%
EP-Online, 461 gelabeld
Dekking energielabels
58,2%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Gorredijk-IJ buurt
Labelverdeling Gorredijk-IJ buurt
LabelAandeelWoningen
A++++0,2%1
A+++0,2%1
A++0,4%2
A+0,9%4
A33,2%153
B17,4%80
C33,8%156
D11,3%52
E2,4%11
G0,2%1
Totaal gelabeld100%461
Ter vergelijking: gemeente Opsterland
Ter vergelijking: gemeente Opsterland
LabelAandeelWoningen
A++++1,5%114
A+++3,5%268
A++1,4%108
A+2,7%201
A27,3%2.063
B15,9%1.203
C24,9%1.877
D7,7%585
E4,1%311
F4,4%333
G6,5%487
Totaal gelabeld100%7.550
Energielabels Gorredijk-IJ buurt vergeleken met Opsterland
LabelStavenGorredijk-IJ buurtOpsterland
A++++0,2%1,5%
A+++0,2%3,5%
A++0,4%1,4%
A+0,9%2,7%
A33,2%27,3%
B17,4%15,9%
C33,8%24,9%
D11,3%7,7%
E2,4%4,1%
F0,0%4,4%
G0,2%6,5%

Gorredijk-IJ buurt Opsterland

Deze verdeling gaat over de 58,2% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Gorredijk-IJ buurt vergeleken met Opsterland
BouwperiodeStavenGorredijk-IJ buurtOpsterland
vóór 19450,2%16,7%
1945–19640,0%13,4%
1965–197439,0%16,6%
1975–199139,7%22,4%
1992–20051,1%14,1%
2006–201419,7%11,4%
2015 en later0,2%5,4%

Gorredijk-IJ buurt Opsterland

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 39,7% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Gorredijk-IJ buurt vergeleken met Opsterland
WoningtypeStavenGorredijk-IJ buurtOpsterland
Vrijstaand6,5%38,0%
Twee-onder-een-kap27,5%28,4%
Hoekwoning5,2%4,6%
Tussenwoning34,9%13,7%
Appartement25,8%15,2%
Onbekend type0,0%0,1%

Gorredijk-IJ buurt Opsterland

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
30,0%
CBS 2024
Installaties
171
21,6 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 47,5 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
660 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
2
4 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Gorredijk

Alle buurten in Opsterland

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.